Prečo väčšina traderov stráca pri obchodovaní kapitál?

Updated: Apr 8

Vidina rýchleho zbohatnutia v oblasti kryptomien je veľmi lákavá, no nie je to také jednoduché ako si to väčšina ľudí predstavuje.


Smutnou štatistikou pre kryptomenový trh je fakt, že 90% ľudí časom stráca záujem o tuto oblasť pretože pravidelne prichádzajú o kapitál až nakoniec prídu úplne o všetko. Obchodníci, ktorým nevadí napr. 60% strata kapitálu sa po určitom čase začnú nazývať hodlermi a presviedčať iných, že inak sa to v crypte nedá.

Ďalších 6% ľudí sa pohybuje okolo nuly v dôsledku rovnakého objemu ziskov a strát. Túto skupinu ľudí, tvoria mierne pokročilí obchodníci a rôzny „odborníci“, ktorí tvrdia o sebe, že sa živia obchodovaním no v skutočnosti predávajú len členstva v signálnych skupinách alebo rôzne kurzy. Česť výnimkám, pár ich poznám na SK/CZ krypto scéne.


Posledné 4% reálne zarábajú. Túto skupinu tvoria obchodníci, ktorí pochopili, že bez správnej risk-managementovej stratégie nie je možné v tejto oblasti uspieť.Čo musím urobiť aby som patril do skupiny 4%?

Odpoveď je pomerne jednoduchá, pred tým ako sa naučíte rozmnožovať váš kapitál, je nevyhnutné poznať jednotlivé kroky ako ho môžete ochrániť. Inak povedané, skôr ako sa naučíte obchodovať musíte poznať pravidla risk-managementu. Smutne však je, že začínajúci ale aj mierne pokročilí obchodníci ani nevedia čo pojem risk-management znamená. Dokonca vo veľa prípadoch ani “odborníci”, od ktorých sa títo ľudia učia, nevedia detailne vysvetliť spôsob akým chránia svoj kapitál.Získajte zdarma pravidelné technické analýzy, novinky, rady a tipy z krypto prostredia.

Pridajte sa do našej facebookovej skupiny - CRYPTO SLOVAKIA.

Je nás už viac ako 1000.Čo je risk-management?

Je systém pravidiel prostredníctvom, ktorého vyhodnocujeme a minimalizujeme riziko daného obchodu. Existujú rôzne stratégie, no u nás v spoločnosti GTK chain s.r.o., máme risk-management postavený na týchto bodoch:


1. Obchodný systém/technická analýza


Väčšina začínajúcich obchodníkov neustále hľadá ten „najlepší obchodný systém“, vďaka ktorému budú dosahovať čo najväčšie zisky. Pravdou však je, že najlepší obchodný systém neexistuje, pretože k rovnakému výsledku sa dá dopracovať rôznymi spôsobmi. V podstate je úplne jedno aký obchodný systém používate, dôležité je aby vám vedel poskytnúť invalidation levely, pod ktoré sa umiestňuje stop loss.Obchodný systém, ktorý vám poskytne invalidation levely nájdete tu.Treba si ale uvedomiť že žiadny obchodný systém nefunguje vždy na 100% a ten kto vás presviedča o opaku vám klame. Technickú analýzu, ktorú tvoríte prostredníctvom vášho obchodného systému preto považujte za nástroj na riadenie rizika daného obchodu a nie krištáľovú guľu.


Teraz keď už viete, že žiadny obchodný systém nefunguje vždy na 100% tak sa musíte „skamarátiť“ s obchodným príkazom stop loss. Bez používania tohto príkazu to s vysokou pravdepodobnosťou v obchodovaní nikdy ďaleko nedotiahnete.Zbavte sa raz a navždy otravných reklám na weboch a Youtube.

Viac sa dočítate tu.2. Risk-reward ratio:


Ďalšou vecou, ktorú obchodníci podceňujú je risk-reward-ratio (RRR), ktoré vyjadruje pomer rizika a zisku daného obchodu. Častou chybou je, že ľudia riskujú viac ako môžu získať a tak sa z dlhodobého hľadiska ich kapitál stále nachádza v strate. Pri dobrom nastavení RRR, si však môžete dovoliť urobiť viac chybných obchodov a pritom byť stále v zisku. Napríklad u nás vo firme stačí ak urobíme z 10 obchodov 3 úspešné a stále sme v zisku.


3. Percentuálny risk na jeden obchod/veľkosť pozície


Vo všeobecnosti platí, že obchodník by nemal riskovať viac ako 1-2% kapitálu na jeden obchod. To však neznamená, že musíte nastavovať stop loss na 1% max. 2%. Treba pracovať s veľkosťou pozície pri ktorej platí, že čím je rozdiel medzi hodnotou vstupu a stop lossu väčší, tým menšia bude vaša pozícia. Veľkosť pozície je pri každom obchode iná a na jej výpočet existujú rôzne vzorce.Získajte podiel na zisku našej firmy.

Ako to funguje?

Kliknite tu a získajte ponuku.4. obchodný denník


Či sa vám to páči alebo nie, pri obchodovaní budete robiť chyby, ktoré vás budú stať peniaze. Otázne je len to, či sa chcete z týchto chýb poučiť a v budúcnosti ich neopakovať. Ak áno, tak obchodný denník je skvelá cesta ako môžete analyzovať vaše výsledky a zdokonaľovať jednotlivé kroky v rámci risk-managementu alebo obchodného systému.Zhrnutie:

Obchodovanie nie je jednoduchá činnosť, no ak nadobudnete vedomosti z oblasti risk-managementu tak získate veľkú výhodu nad 96% všetkých obchodníkov. Podrobný dokument o nastavení jednotlivých krokov risk-managementovej stratégie nájdete tu.

Autor článku:

GTK chain s.r.o. je slovenská spoločnosť, s niekoľko ročnými skúsenosťami v oblasti digitálnych mien. Potenciál tejto oblasti je stále pre väčšinu ľudí neznámy ale predstavuje obrovskú príležitosť pre každého. Našim cieľom je ukázať klientom jednoduchú a bezpečnú cestu ako môžu využiť digitálne meny vo svoj prospech.

Our partners:

Instaforex

  • Facebook
  • Twitter

© 2020 GTK chain s.r.o.